Az nyilván nem életszerű, hogy a gyerek lábát és a gyerekcipő talpát, minden egyes reggel összemérjük. Akkor mégis hogyan jöhetünk rá, hogy már kicsi a lábára?
A gyerekek lába évente akár 1,5-2 centimétert is nőhet, ami persze nem évszakváltáskor történik egyetlen egy éjszaka alatt.
Sőt, a jobb és a bal lábuk is különböző sebeséggel nőhet, de az is előfordulhat, hogy egészen egyszerűen egy cipőméretet átugrik a gyermek. Így kijelenthetjük, hogy a praktikusság és a gyerekek növekedése nem jár egy cipőben.
A gyerekekre ritkán számíthatunk, ha a gyerekcipő „beárulásáról” van szó. Ez egyrészt azért lehetséges, mert a gyerekek fájdalomtűrő képessége magasabb a miénknél, így egy kis szorítást van, hogy meg se éreznek.
A másik a beszédkészségben, szókincsben keresendő, vagyis a kicsit egészen egyszerűen nem tudják elmondani, hogy szorítja őket a cipőjük. A harmadik ok, ennél jóval szentimentálisabb: egy számukra kedves gyerekcipő komoly kötődés tárgyává válhat, amihez képesek a végsőkig ragaszkodni. No, akkor milyen taktikával leplezhetjük le, a kis lábfejeket már szorító cipőt? Aggodalomra semmi ok, mutatjuk is!
A kinőtt gyerekcipő esetének intő jelei:
- Ügyetlenebbé válik a járása – A kisgyerekek gyakorta behúzzák a lábujjaikat, ha túl szorossá válik a cipőjük, amitől az eddig ügyesen közlekedő gyermek botladozni, csoszogni kezd, vagy épp a sík terepen is elesik.
- Az örökmozgó megáll – Amennyiben a kicsi számára kényelmetlenül szűkké válik a cipő, egyik napról a másikra az addig imádott sétákat elkezdi ellenezni, gyakran meg akarja szakítani, anya vagy apa ölébe kérezkedik.
- Ledobja a cipőt – Az is komoly jel, ha a gyermek, amikor csak lehetősége van rá, egyszerűen leveszi a cipőt, és zokniban vagy mezítláb kezd el futkosni, vagy épp meghódítani a játszóteret.
- Látható nyomok – Amennyiben a gyermek sarkán, lábfején duzzanatot, piros foltokat veszünk észre, az bizony egyértelműen gyerekcipő cseréért kiált.
Abban az esetben, ha gyermekünknél bármelyik fenti jel tapasztalható, érdemes otthon végezni egy gyors gyerekcipő méretellenőrzést.
Zárt cipő esetén erre a legegyszerűbb módszer a talpbetét kivétele és összemérése a gyermek talpával. Szandálnál egyértelműbb a méretprobléma; a sarok vagy a lábujjak túllógása jelzi, ha kicsi a cipő.